Obsah: Pianistka

Román Pianistka E. Jelinekové, představitelky tzv. „protivlastenecké“ poválečné rakouské literatury a čerstvé držitelky Nobelovy ceny za literaturu, bývá označován za částečně autobiografický. Důležitější je však zesměšnění tzv. vídeňské a rakouské kultury v příběhu znecitlivělé a vyšinuté učitelky klavíru, která žije v područí své matky a sama se vydá brutalitě svého žáka. Příběh je předváděn jakýmsi technizovaným odosobněným jazykem, který je pln násilí stejně jako „mezilidské vztahy“.
Román  nositelky NOBELOVY CENY a CENY FRANZE KAFKY byl také předlohou úspěšného filmu.   Dva představitelé hlavních rolí (Benoit Magimel a Isabelle Huppert) byli odměněni na festivalu v Cannes za nejlepší mužský a ženský herecký výkon. Režisér Michael Haneke tamtéž získal Velkou cenu poroty.
Zdroj: Anotace z knihy Pianistka
Dnes je 18.10.2024