Obsah: Kaddiš za nenarozené dítě

Slovem kaddiš se dnes ponejvíce míní povinnost uctít památku mrtvých rodičů a je jednou z nejzávažnějších povinností, jež ukládá židovská víra. Kaddiš za nenarozené dítě ovšem židovská víra nezná: takovou modlitbu by mohlo odříkávat lidstvo leda za všechny děti, jimž bylo znemožněno uzřít světlo světa. Hrdina Kertészovy knihy žije s pocitem, že se běsi, které poznal v koncentračním táboře, mohou kdykoliv vrátit, takže vlastně své přežití nepřežil. Problémem Osvětimi není, zda za ní uděláme či neuděláme tlustou čáru. Skutečným problémem Osvětimi je to, že se to stalo, a tuto skutečnost nemůžeme ani při nejlepší vůli změnit. Tuto tíživou situaci snad nejpřesněji pojmenoval maďarský katolický básník János Pilinszky, když ji nazval „skandálem". Čímž zřejmě mínil, že Osvětim se udála v křesťanské kulturní oblasti a je tudíž pro metafyzické duchovno neodčinitelná.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 18.10.2024