Obsah: Pavel Haas - Janáčkův nejnadanější žák

Židovský obuvník původem z východočeských Holic Zikmund Lipmann Haas (1871–1944) byl v Brně teprve krátce, když se zde seznámil s Olgou Epstein (1874–1933), půvabnou dcerou ruského úředníka paroplavební společnosti z Oděsy. Sňatek uzavřeli Olga a Zikmund v brněnské synagoze 27. března 1898 a již následujícího roku 21. června 1899 spatřil světlo světa jejich prvorozený syn Pavel. Manželé tehdy žili ve společném bytě v Gomperzgasse č. p. 5, dnes v Bezručově ulici na Starém Brně. Zikmund byl zaměstnán u brněnské filiálky textilní firmy Taussik & Sohn zHeřmanova Městce, avšak roku 1907 se rozhodl otevřít si vlastní obchod s obuví, jejž hrdě pojmenoval „Obuv českého průmyslu U Zajíce“. Hlavní sídlo firmy se nacházelo v Zámečnické ulici č. 2 a postupně se Zikmundovi podařilo otevřít dokonce dvě pobočky na Ferdinandově (dnes Masarykově) třídě a Nádražním náměstí (dnes Nádražní ulici), kde tehdy sídlily nejlepší brněnské obchody. Ačkoli Brno platilo tradičně za město s převahou německého obyvatelstva, začaly s rozvojem průmyslu ke konci 19. století proměňovat jeho tvářnost dělníci české národnosti, přicházející do Brna ve velkém počtu z moravského i českého venkova. Zikmund Haas nebyl výjimkou a jak potvrzuje řada svědectví, mluvilo se v Haasově rodině vždy česky. Jelikož však provoz obchodu v Brně vyžadoval stejně tak výbornou znalost němčiny, rozhodli se rodiče své syny, Pavla i o dva roky mladšího Huga (*19. února 1901), zapsat nejprve do německé obecné školy na Starém Brně. Po jejím absolvování pak již hoši pokračovali ve studiu na I. české reálce v Antonínské ulici.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 08.09.2024