Obsah: Zánik pražského ghetta aneb Nezapomenutelný večer doktora Preiningera

Kniha přináší novelu spisovatele Josefa Veselého. Ta začíná takřka domáckým líčením poměrů v někdejším židovském městě, nyní páté pražské čtvrti, postupně se však mění ve strhující líčení, jež nabízí skvělé popisy zániku ghetta a jeho leckdy podivných postav. Josef Veselý vykresluje dnes již neexistující domy a ulice. V jeho líčení se střídají obrazy plné vášní, alkoholu a prostituce. Vše vrcholí brutální a bezohlednou asanací starého židovského města vylíčenou očima zdejších obyvatel.
Druhý text, Krvavé historky z ghetta aneb Nezapomenutelný večer doktora Preiningera, seznamuje čtenáře s poměry, jaké v ghettu panovaly, i debatou, jež se kolem asanace vedla. To vše autor provází líčením skutečných zločinů, často krutých a krvavých, občas také bizarních, jimž se ve zdejším prostředí tolik dařilo. Popisuje příběhy vrahů a jejich obětí i průběh soudních procesů.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 18.10.2024