Obsah: Prózy II - Romány

Svazek představuje Grušovy romány Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele (1975) a Doktor Kokeš – Mistr Panny (1980). Obě spisovatelova klíčová prozaická díla tematizují vztah individua, jeho bezprostředního okolí, a na druhé straně – jeho postavení v nadosobní historii. Především se však soustřeďují na otázku individuálního literárního jazyka. V připojeném komentáři svazek sleduje genezi Grušova Dotazníku v souvislostech, v nichž ji zaznamenala v sedmdesátých letech Státní bezpečnost. Pozornost ovšem věnuje rovněž přípravným pracím k oběma románům již ze druhé poloviny šedesátých let. „Četl jsem Dotazník nejenom s napětím, ale i s účastí, neboť se v něm… spojují nejrůznější tradice evropské literatury velmi originálním a jedinečným způsobem. Není jen bohatý na fantazii, nýbrž tato fantazie je disciplinována způsobem, který činí román velmi přesvědčivým. Román ovšem v prvé řadě zobrazuje český život po stránce, která dosud není příliš známa. “
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 18.10.2024