Obsah: Vybrané spisy Jana Amose Komenského V.

Výbor ze spisů o filosofii a přírodě obsahuje ukázky z Komenského konceptů učebnic geometrie, geodézie a astronomie, k nimž je připojen spisek O vycházení a zapadání hvězd. Výbor z Přehledu fyziky, který byl zpracován ve formě učebnice vyššího stupně, poznává čtenář především Komenského názory o přírodě. Soubor dále obsahuje výňatky ze spisu Zkoumání o podstatě tepla a chladna, polemický spisek proti Descartovi, výběr přírodovědeckých statí z Atria, nejvyspělejší autorovy učebnice, která tvoří svou deskriptivní výkladovou metodou protějšek a analyticky pojatým výkladům Přehledu fyziky. Filosofická část je zastoupena Předchůdcem vševědy, První filosofií a výboru z Dveří věcí. Závěrečnou část svazku tvoří Diogenes kynik znovu naživu, seznamující s dějinami filosofie, jak se jim asi na tehdejších školách vyučovalo formou hry.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 08.09.2024