Obsah: Mlýn na mumie aneb převratné odhalení komisaře Durmana

Fantaskní román se odehrává v roce 1866 na pozadí Prusko-rakouské války, a to hned v několika vzájemně se zrcadlících dějových rovinách. Jeho ústředním tématem je relativita trestu a jeho vykonávání. Základní příběh - pátrání dvojice detektivů po tajemném pachateli sériových vražd, prolínající se s krvavým válečným konfliktem - vykresluje rozpor mezi individuální vraždou, jíž společnost odsuzuje a trestá, zatímco institucionalizované zabíjení v armádě naopak odměňuje a dává za vzor. Hlavním hrdinou je skutečná historická osobnost Leopolda von Sacher-Masocha, syna pražského policejního ředitele, který svým životem i literárním dílem naplňuje eponymní ideu masochismu , jež převrací trest v jeho pravý opak, takže namísto bolesti přináší trestanému rozkoš. Třetí dějová rovina se odehrává v oblasti vysoké politiky. Rakouské císařství po prohrané válce dojde k osudovému rozhodnutí  odbojné Maďary odměnit autonomií, zatímco loyální Čechy "potrestat" národnostně nespravedlivými zákony. V závěru se všechny dějové roviny románu spojují do překvapivé pointy...
Vytvořil: Felix
Upravil: pan.Kchiu