Obsah: Menuet v hangáru

Hrdinové jsou nenápadní, obyčejní lidé, kteří se snaží svým způsobem prostě přežít. Seznámíme se s nimi ještě před druhou světovou válkou a poznáme prostředí, v němž se soustředí a odvíjí děj: velký letecký hangár, z něhož za okupace nacisté zřídili sklad vyrabovaných věcí, denně odvážených z bytů lidí zmizelých na gestapu nebo deportovaných do Terezína.
     Ve specifické atmosféře bývalého hangáru se setkávají lidé, jejichž život se z vůle "vyšší moci" na čas spojuje ať už přímo, denním potkáváním ve skladišti, nebo nepřímo, prostřednictvím hlavního motivu, drobné starožitné hrací skříňky, propojující osudy hrdinů i události.
     Ústřední postavou je Hanuš Maurer, člověk spíše pasivní, držený v šachu strachem z transportu a vyděračskou manželkou, jejíž navyklý životní běh vykolejí právě starožitná skříňka: při pokusu o její odcizení je Hanuš přistižen, z trestu má v nejbližším termínu nastoupit cestu do Terezína...
Vytvořil: Felix
Upravil: pan.Kchiu