Obsah: Mezi vědou a nevědou
Mezi vědou a nevědou aneb slepí a hlušíNadpis odpovídá nadpisu knížky PhDr. B. Blažka, kterou vydal Kontakt r. 1978, a druhá část titulku má naznačit, že nejen osvojování novějších informací, ale i seznámení se s vědomostmi staršími je pro některé rádoby výzkumníky něco neznámého. Nuže pan B. B. ve své knížce kritizuje spisy tří autorů, a to E. A. Poa, Karla Neuperta a jakéhosi pana Haleizova. L. A. Poeho většina lidí zná, z jeho fantastických románů, zato pan Neupert a Haleizov znám prakticky není.
Předmětem kritik Dr. B. B. je u Poea jakási kosmologie v knize Eureka, u Neuperta je to teorie o duté zemi a u Haleizova knížka Barva vládne světu (vydal Zmatlík a Palička v r. 1928). Bylo by ztrátou času i místa tyto kritiky i spisy popisovat. I když Dr. B. B. má občas trochu pravdy, je nejmenším nedostatkem jeho knihy to, že si vybral ke kritice tři až na Poeho neznámé lidi a jejich neznámé spisky a na nich dokazuje čtenářům svoji moudrost. Vytvořil také typ vědeckého podivína. Pokud někdo chce ukázat svoje skutečné vědomosti, pak si na to vybere někoho slovutnějšího a nepříjemnějšího. Dnes by to byli někteří autoři z časopisu Vesmír, ale v roce 1978 to mohl být např. profesor Kahuda a jeho mentionová hypotéza.
B. B. se ovšem také často mýlí, včetně některých citovaných autorů. Utkat se totiž s „chudákem" navíc mrtvým a vzdáleným není žádné hrdinství, právě tak, jako zápasit s mrzákem. Abych čtenářům navodil ještě vhodnější příklad nevědeckosti, uvádím dvě knížky. Tu první od Otty Hopfnera Einhandrute und Pyramidenergie (virgule pro jednu ruku a energie pyramidy) jsem koupil v Německu za 18 DM. Lze-li něco říci, pak asi to, že co je v knize dobré, nepochází od autora a co od něho pochází dobré není. Tak třeba čtenáři si mají ofotografovat kříž (ankh) a v pokoji si rozvěsit několik jeho fotografií. Prý jim to znamenitě vyčistí vzduch.