Obsah: Dlouhé noci Karla Sabiny

Životopisný román o Karlu Sabinovi, českém spisovateli, novináři a libretistovi, jenž byl ve své době označen jako "zrádce národa".
Autor popisuje příběh Karla Sabiny již od jeho dětských let, kdy vyrůstá v rodině zedníka a pradleny. Jeho přirozený talent a touha dál se vzdělávat i přes nemajetné poměry rodičů přispěje k tomu, že se mu podaří studovat dokonce až na pražské univerzitě. Sabina se začíná věnovat literatuře a žurnalistice, ale jeho snaha stát se uznávanou osobností v těchto oborech je přerušena bouřlivými událostmi roku 1848. Jako radikální vlastenec se Sabina účastní bojů na barikádách, po porážce revoluce se pak stává členem ilegálního Českomoravského bratrstva, usilujícího o další protirakouské povstání. Jeho činnost je však prozrazena a Sabina stráví následujících osm let jako vězeň v olomoucké pevnosti. Po návratu však doslova živoří, nikde nesežene zaměstnání, má zákaz publikování. Životní okolnosti doženou Sabinu k osudovému rozhodnutí, které tragicky ovlivní zbytek jeho života. Sabina nabídne spolupráci policejním úřadům, že jim bude tajně dodávat informace o akcích, které by mohly přinést potíže vládnoucímu režimu. Od této chvíle je mu pravidelně vyplácen měsíční příspěvek sta zlatých, který zažene existenční starosti. Sabinovy "raporty" jsou však prozrazeny a dostanou se na veřejnost...
Vytvořil: ota61
Zdroj: mlp.cz