Obsah: Role člověka

Neobvyklý román o bývalé majitelce galanterního obchodu, která prodá spisovateli příběh svého života.
Salme Malmikunnasová strávila většinu života výchovou svých tří dětí a prací ve vlastním obchůdku, ve kterém nabízela zákazníkům "bavlnky, příze, nitě, knoflíky, jehly, cvočky, pohlednice, krajkové lemovky a zipy". Jednoho dne navštíví se svou nejstarší dcerou knižní veletrh a rozhovor mezi oběma ženami náhodně vyslechne opodál stojící spisovatel. Zaujme ho natolik, že požádá Salme, aby mu vyprávěla svůj životní příběh, podle něhož by později napsal román. Salme se nejdříve zdráhá, neboť její vztah k beletristické tvorbě je značně odmítavý. Nemá ráda "smyšlené knihy ani jejich autory, které jsou v regálech označených krásná nebo světová literatura". Teprve poté, když jí spisovatel nabídne poměrně vysokou finanční částku, souhlasí s jeho návrhem. Nelze však prokazatelně zjistit, zda Salme nahrává do spisovatelova diktafonu svou skutečnou autobiografii, zda si některé údaje nevymýšlí a neodchyluje se od reality. A druhou otázkou je, jak s tímto materiálem naloží spisovatel, nevloží do něho příliš vlastní fanatazie, takže výsledný tvar bude jen pouhou fikcí? A právě rozpor mezi pravdou a lží i úzká hranice, která vede mezi těmito pojmy, se stává jedním z klíčových témat Hotakainenova díla.
Vytvořil: ota61
Zdroj: mlp.cz