Obsah: Pluh, meč a kniha

V knize Pluh, meč a kniha vyjádřil Ernest Gellner nejsoustavněji své názory na to, co označuje pojmem struktura lidských dějin. Klade zde důraz na sekvenci tří základních fází dosavadního vývoje směřujícího od společností lovecko-sběračských, přes společnosti agrární ke společnostem průmyslovým. V těchto fázích se proměňuje rovněž vztah mezi třemi základními systémy lidských společností: výrobou, mocí a věděním. Tyto tři druhy společnosti se podle něj od sebe liší tak radikálně, že tvoří zásadně odlišné typy, které je třeba blíže charakterizovat a prozkoumat. Rovněž je třeba ukázat, že neexistuje žádný povinný vývojový model a že společnosti mohou uváznou – a také se tomu často děje – v kterémkoli z těchto stadií. Kniha je velmi zdařilou syntézou Gellnerova celoživotního přemýšlení o struktuře a vývoji lidské společnosti.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize