Obsah: Cesta končí pod Huascaránem

V expedici Peru 1970 bylo celkem patnáct československých účastníků, převážně horolezců patřící k naší tehdejší absolutní špičce. Heckel byl nejstarším účastníkem (právě na nešťastné expedici dovršil dvaapadesát let) a plnil především roli fotografa výpravy, ale i on byl velmi zkušeným horolezcem. Výprava měla v Andách odvážné cíle, avšak jejich k naplnění nedošlo.
K předehře tragédie došlo už 18. 5. 1970, kdy zřejmě nejnadanější účastník výpravy, 27 letý Ivan Bortel , zahynul při sestupu z předsunutého tábora pod stěnou šestitisícového vrcholu Huandoy.
O necelé dva týdny pak později postihlo celou oblast silné zemětřesení (o síle cca 8.  stupně Richterovy stupnice), při němž se odtrhla od stěny Huascaránu obří lavina ledu a horniny, a pohřbila celý československý horolezecký tábor v údolí, v němž v tu dobu byli všichni zbývající členové výpravy a jeden jejich chilský kolega. Toto ničivé zemětřesení v zasažené oblasti doslova vymazalo z mapy řadu vesnic i téměř třicetitisícově město Yungay a celkem způsobilo smrt asi 70. 000 lidí.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize