Obsah: Růžový budoár

Půvabná novelka o staromládenecky podivínském středoškolském profesorovi, který si za peníze získané v dědictví koupí na dražbě budoár někdejší lehké ženy a obklopen penězi a pohodlím změní se k nepoznání.   Pan profesor se stává zcela jiným člověkem, zapomene na svou učenost, stává se rozmařilým a jeho jedinou touhou je poznat slavnou kurtizánu, jejíž budoár nyní vlastní. Vydá se slavnou ženu hledat, zapomene však, že uplynulo již půl století a setkává se tedy s důstojnou matronou, šerednou a zbožnou, která je navíc předsedkyní spolku pro ochranu mladých dívek.  Kritická mezní situace však v něm opět nechá zvítězit bývalého poctivého profesora.
 Novela je podle stylu, kompozice a odkazů na francouzské souvislosti dílem A. France, avšak je známa jen z maďarského a na něm založeného německého a nyní i českého překladu, přičemž francouzský originál nebyl nalezen.
 Z něm. vyd. Rosenholzmöbel přel. František Fačevic ; Jan Binder: Růžový budoár hledá autora, doslov ; Il. Dagmar Berková
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize