Obsah: Prospekt encyklopedie ; Pojednání o kráse

Denis Diderot (1713-1784), hlavní organisátor Velké encyklopedie francouzské a tím jeden z připravovatelů Velké revoluce, dramatik, prosaik, popularisátor věd a zakladatel umělecké kritiky, publikoval před vydáním onoho základního encyklopedického díla "Prospekt", který obsahuje v hlavních rysech již základní body slavné předmluvy d’Alembertovy, u nás nedávno vydané v překladu. Svým postojem je Diderot příbuzný dialektic. materialismu aplikací zásady, že věci lze bezpečně poznat jen známe-li jejich vzájemné souvislosti. Prospekt vytyčuje povahu chystaného díla a odlišuje jej od "předchůdce", anglic. Chamberse, jejž kritisuje. Ostatek je věnován "rodopisnému stromu věd" a zdůraznění, jak jednotlivé vědy jsou v Encykl. zpracovány (důraz na mechanic. umění - výkresy prací, strojů atd. ).
Připojena studie: Pojednání o kráse.
Latinské citáty přeložil Pavel Oliva
Vytvořil: janajau