Obsah: Netečný divák a jiné prózy

Netečný divák a jiné prózy ; Škleb , Lítice
Tři expresionistické povídkové soubory z autorova prvního tvůrčího období jsou postaveny na psychologické analýze zápasu konkrétního lidského jedince s realitou. Netečný divák - sbírka pochází z předválečného období a hlavním tématem próz je člověk v postavení nezúčastněného diváka, který svůj postoj vzápětí mění, je vtažen do reality a touží odhalit dvojznačnost lidských pocitů, prožitků či vztahů. Soubor Lítice je věnován problematice války, prožitku strachu, úzkosti ze smrti i vlastních pocitů a především osamělosti. Trýznivá samota člověka nespočívá však v izolaci od lidí, ale ve ztrátě víry v sebe sama. Sbírka Škleb obsahuje osm próz různého rozsahu, ve kterých Weiner uplatňuje důsledný analytický postoj ke světu, k obojetnosti či mnohotvárnosti vztahů v okolí člověka.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize