Obsah: Fregata Pallada

R. 1852 byla z Petrohradu vyslána na dvouletou plavbu kolem světa výprava ruských lodí, ve které kapitánovým sekretářem, jehož úkolem bylo tuto cestu popsat, byl tehdy již úspěšný spisovatel I. A. Gončarov (1812-1891), jeden ze zakladatel ruské realistické literatury. Na fregatě "Pallada" navštívil Gončarov břehy Evropy, Atlantského oceánu, břehy Afriky, Madeiru, Indický oceán, Jávu, Čínu, Japonsko a řadu jiných zemí a míst. Roku 1858 vydal své poznámky z této cesty, v nichž uměleckou formou popsal přírodu, způsob života a mravů navštívených zemí a cestovní příhody. V líčení exot. přírodních jevů a života se vyhýbal okázalosti a nepravdivému nadšení a snažil se vše i vědecky objasnit. Všímal si těžké práce námořníků a oceňoval jejich statečnost a vědomosti. Zaznamenal otrokářský postoj Angličanů a tuzemské buržoasie k domorodcům, i když jako úředník carské vlády svůj názor nevyslovoval. Přesto byl prvním ruským cestovatelem, který vyprávěl o taipingském povstání a pravdivě ukázal na následky první opiové války. Svým dílem vytvořil nový sloh a vzor realistického cestopisu. (S použitím doslovu a Dějin rus. literatury. )
Překl. [z ruš. ] Stanislava Minaříka ... podle zkr. vyd. ( V roce 1927 vyšlo česky ve dvou dílech)
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize