Obsah: Emma Brownová

Současná irská autorka se rozhodla dotvořit rozpracovaný román Charlotte Brontëové v duchu jejího stylu a na základě všech hlavních principů viktoriánského románu. Inspirována dvěma kapitolami zamýšleného díla, které Charlotte Brontëová odložila krátce před svou smrtí, vytváří autorka příběh malého děvčátka, přijíždějícího do provinční dívčí školy jako dcera zámožných rodičů, kterou úzkoprsé a lakotné majitelky obklopí úlisnou péčí. Hýčkání se okamžitě změní v trýznění a pohrdání po zjištění, že dívčin původ je nejasný a patrně nikdo za ni nezaplatí školné. Dívka o sobě odmítá mluvit a po krátkém pobytu u laskavé vdovy zmizí do Londýna, kde chce najít stopy své minulosti. Na své cestě prochází londýnskými periferiemi plnými té nejhorší bídy, snaží se vyhnout smrti hladem a potkává bytosti ještě zoufalejší, než je sama. Zatím se spojí několik lidí, které její tragický osud zaujal natolik, že obětují nemalé prostředky na to, aby děvčátko nalezli a poskytli mu domov. Propojení minulosti všech zúčastněných pak zcela ve smyslu viktoriánského románu přináší dramatický, sociálně podbarvený příběh s tajemstvím.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize