Obsah: Krajiny Františka Kavána

básně z let 1941-1943
Již v prvních knihách veršů, které stylově vycházely z poetismu, byl Burešovi základní hodnotou a jistotou rodný kraj s jeho chudou přírodou, lidmi a tradicemi. K tomu později přibyl sociální protest (Chudé lásky) a v době národního ohrožení i připomenutí významných osobností Českomoravské vysočiny (Zpěv na Justina Michla, Krajiny Františka, Kavána).
 ilustrace : Jan Konůpek
František KAVÁN (1866-1941) byl jedním z nejvýznamnějších českých krajinářů. Na svých obrazech se především zaměřil na východní Čechy. Kavánův vzor byl nejen jeho profesor na Akademii Julius Mařák, ale také Antonín Chittussi. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, Vysočinu a Železné hory. Mařákova krajinářská škola se stala vyhledávaným fenoménem především díky technické dokonalosti a uměleckým hodnotám a představuje tak velmi kvalitní kapitolu v dějinách českého výtvarného umění.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize