Obsah: Paříž, město otevřené

"Člověk, který touží po klidu, měl by si najít město, v němž by chtěl strávit život, a prohlásit jej městem otevřeným", zapsal si Julian Šarlej (viz romány "Samson" a "Příběhy Xavera Šarleje"), který odešel r. 1936 z Polska do Paříže žít jako měšťácký estét, lhostejný k vývoji politických událostí. Když je mu po otcově úpadku zastaven důchod, živoří a stává se placeným špiclem fašistické agentury. Okupaci Francie přežije v Anglii a vrací se do Paříže, kde však znovu živoří s ostatními trosečníky, kterým cizí ovzduší rozleptalo duši. Šarlejův spolužák Pankrát, organisující repatriaci polských krajanů, těžko je přesvědčuje o nutnosti budovat zpustošenou vlast. Na Mezinárodním kongresu vědeckých pracovníků, který mezitím probíhá v Paříži, pokrokový americký profesor hlasuje pro deklaraci slovanských vědců, odsuzující americkou vládu. Krátce na to je zavražděn profesorův asistent a pravicový tisk, aby odvrátil pozornost od americké špionáže, jejíž agenti byli pachateli, obviní z vraždy Kominternu a "varuje" před komunistickým nebezpečím. Šarlej, stále ve spojení s temnými politickými živly, je označen jako jeden z pachatelů, je jako nepohodlný cizinec vypovězen z Francie a jeho stopa mizí. Román ukazuje, že nikdy nebylo "otevřeného města", jak si je představovali třídně nezařazení intelektuálové.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize