Obsah: Když ještě nebyli slavní

Když ještě nebyli slavní : nástup výtvarné generace Národního divadla
Vyprávění o tzv. generaci Národního divadla - o výtvarnících, kteří se podíleli na jeho stavbě a výzdobě a o době, v níž se ND budovalo. Historické okolnosti výstavby a výzdoby Národního divadla. Akademická výuka a umělecké zrání budoucí generace výtvarníků Národního divadla. Účast českých umělců na Světové výstavě a budování Národního divadla vytvářelo předpoklad pro rozvoj monumentálního českého umění. Někteří z umělců byli Sboru pro zřízení Národního divadla přímo doporučeni, někteří se zůčastnili soutěží na sochařskou a malířskou výzdobu. Soutěže přinášely mladým umělcům nová poučení i nové zkušenosti. Úspěch, který následoval, znásobil jejich úsilí až do otevření a požáru roku 1881. Po rekonstrukci roku l883 byl zápas o moderní podobu divadla dokončen a umělci z tohoto zápasu vyšli jako vítězové.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize