Obsah: Zkouška dospělosti

Psychologický román vypráví o evropské dívce, vychované Malajci v rybářské vesnici, která se nedokáže vyrovnat s přetvářkou civilizace. Během 2. světové války unikne na jednom z ostrůvků malajského souostroví japonskému masakru malá evropská dívka a je vychována malajskými rybáři. Dokonale se přizpůsobí jejich světu a jejich způsobu života. Zamiluje se do syna svých pěstounů a když jí po válce nacionalisté chtějí vrátit lidem její rasy, Marie-Helen se sama obhájí a prokáže , že se stala Malajkou a stane se manželkou svého kamarádda z dětství. Avšak na ostrov se vrátí běloši, odtrhnou jí od manžela a odvezou jí do Francie. Dívka je zcela nepřipravena na nároky, které se na ní znenadádní kladou a když ztroskotá u maturity, kterou naivně považuje za opravdovou "zkoušku dospělosti", ztratí pro ni život smysl.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize