Obsah: Malajská kariéra

Jeden z prvních Boulleových románů vypráví příběh mladého inženýra, který přijíždí k velké francouzské firmě zabývající se těžbou kaučuku v Malajsku, aby se zde zapracoval a „udělal kariéru". Čím více se však seznamuje s mezinárodním osazením představenstva firmy Sophia a s otrockým postavením domorodých dělníků, tím rychleji svůj pracovní elán brzdt. Vše v něm vyvolává nejprve rozpaky a zmatek, postupně ho však realita přivádí k postoji jakéhosi protestu, který vyjadřuje tím, že dobrovolně odchází do 2. světové války. Po skončení války se vrací, ale postupující amerikanizace firmy ho zanedlouho vyhání zpět do Francie, kam jej navíc táhne i láska k bývalé manželce někdejšího šéfa. Román je napínavou, jemnou ironií podbarvenou četbou, jež oplývá i dokonalou znalostí místních poměrů, jazyka domorodců a místopisu.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize