Obsah: Osada na předměstí

Román "Osada na předměstí" patří k vrcholným dílům Aluízia Azevedy, brazilského realisty. Na pozadí rychle se rozvíjejícího města, vlastně jeho jediné čtvrti Botafogo, která v padesátých letech 19. století začínala závratně vzrůstat, odehrává se rušné dějové pásmo. Má dvě střediska: osadu Sao Romao, založenou ziskuchtivým spekulantem stejného jména, jehož vášnivá posedlost po obohacení se neštítí žádného, byť i sebenekalejšího prostředku k dosažení svých cílů, a sousední panský dům obchodníka Mirandy, portugalského přistěhovalce, hledajícího v zemi, k níž nikdy nepřilnul, jen moc, bohatství a významné společenské postavení.
     Osadu však obývají převážně prostí lidé všemožných povolání, povah a sklonů, z nichž většina si vydělává těžkou prací svůj skrovný každodenní chléb. Román je pestrým keleidoskopem jejich lidských osudů, z nichž nejeden končí tragicky. A na druhé straně stojí v příkrém kontrastu svět bohatých, kteří tyjí z bídy a nevědomosti prostých lidí. Využívají jich k uskutečnění svých sobeckých cílů, ať již jde o vychytralého obchodníka, jehož životním snem je získání šlechtického titulu a jenž platí za společenský úspěch rozvratem manželství, anebo o chladně vypočítavého  krčmáře a podnikatele, skutečnpu ústřední postavu románu...
Vytvořil: Felix
Upravil: Felix