Obsah: Sešity Josefíny Rykrové

Rozsáhlý cyklus veršů, které autorka napsala v americkém exilu přibližně v letech 1974-1983.
Editoři Kristián Suda a Richard Štencl zařadili do tohoto souboru kromě prvních šesti částí, které již byly publikovány v roce 1993, i další oddíly, jež autorka teprve připravovala do tisku nebo se je podařilo najít rozpracované v její literární pozůstalosti. Milada Součková, žijící od roku 1946 v politickém exilu v USA, je dnes charakterizována jako experimentální prozaička a básnířka, pro níž bylo příznačné silné intelektuální cítění. Ve svých dílech se vyjadřovala suverénním jazykem, jehož hlavním cílem bylo zachytit atmosféru téměř celého uplynulého století, v němž podle autorky vnímaný svět postupně ztrácel iluze a propadal se do stále větší nejistoty a beznaděje. Tomuto hodnocení plně odpovídá kniha, kterou Součková navíc obohatila i o netradiční výrazové prostředky. Její lyrické reflexe jsou často zpracovány formou nápaditých koláží, v nichž autorka nezřídka používá jako vysvětlující poznámkový aparát cizojazyčný text. Navíc v sobě její verše nesou i snahu zaznamenat v řetězu asociací a s použitím výtvarných i hudebních motivů osudy lidí, které ožívají jak ve vzpomínkách, tak i při pohledu na staré, po generace předávané věci a předměty.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz