Obsah: Voják a žena

Voják a žena : novely  / Max Walter Schulz  ; z něm. orig. přel. Jiří Stach      1. vyd    . - Praha: Naše vojsko, 1990  . - 223 s. ; 8°  . - (Hvězda; sv. 90). - Orig. : Die Fliegerin  . - (Nový svět)    ISBN 80-206-0104-X  : Kč∼20, 00

Dvě novely o vzájemném vztahu německého vojáka a sovětské ženy uprostřed 2. světové války.

Na pozadí válečných událostí na východní frontě zobrazuje autor rodící se cit lidí, zapomínajících na nenávist a podléhajících vzájemné náklonnosti a touze po přežití. Voják a žena je novela líčící počáteční nesnadné kontakty mezi ruskou vesničankou a německým zajatcem, který po válce nachází v SSSR nový domov. Letkyně je příběhem mladé ruské dívky, která pomůže uprchnout ze zajetí německý důstojník. Vzpomínka na krátké vzájemné setkání ovlivní celý další život obou protagonistů. Komorní pohled na válku má v autorově podání dobrou literární úroveň.

Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz