Obsah: Dům na zeleném svahu

Do širšího kontextu Sedlmayerová vstoupila především několika romány, v nichž se na základě vlastní znalosti poválečného Ústecka a Krušnohorska jako první pokusila naplnit „společenskou objednávku“ a zobrazit odsun Němců a následné osídlování pohraničí. Ačkoli v nich usilovala i o projekci politického a společenského aspektu tematiky do roviny osobních, morálních a emocionálních problémů hrdinů (převážně žen), nepřekročila dobová schémata a své příběhy vystavěla na protikladu mezi „budovatelským nadšením“ a překážkami, které je nutno při cestě za „lepším příštím“ překonávat (Dům na zeleném svahu, Překročený práh)
 První romány "Dům na zeleném svahu" (1947) a "Překročený práh" (1949) zaznamenávají poválečný život v malé krušnohorské vesnici.
 Román Dům na zeleném svahu zdramatizoval jako divadelní hru Vojtěch Cach (1947).
Dnes je 08.09.2024
Před 57 lety se narodil(a) Leino Marko