Obsah: Hlavní přelíčení

Příběh železničáře z pražské periférie 20. let 20. století, posedlého touhou po majetku, který se stane nejprve podvodníkem a nakonec vrahem.
V románu z třicátých let spisovatel vychází ze svých bohatých novinářských zkušeností, zejména těch, které získal jako dopisovatel ze soudní síně. Projevuje důvěrnou znalost prostředí "malého" člověka, nesčetných typů a figurek z periférie, přesně odpozorovává množství detailů z jejich života a jazyka. Román krok za krokem sleduje zrod zločinu podrobným stopováním jeho psychických a sociálních kořenů a přibližuje se spíše střízlivé sociologické studii či publicistice než umění - sleduje osud a pád člověka, který byl příliš neschopný, aby majetek získal poctivě.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize