Obsah: Hrdinové všedních dnů 1. Život

Hrdinové všedních dnů : jejich příběhy, vzpomínky a vyprávění.  1. díl,  Život
Podle záznamů dělnických kronikářů z průmyslových krajů i podle dokumentů o zapomenutých pracovních postupech vytěžil autor na tři sta příběhů, jejichž hrdiny jsou sami vypravěči - staří slévači, textiláci, zámečníci, skláři, cukrovarští dělníci a sirkářské dělnice. Jejich vyprávění, přetištěna převážně v autentickém znění, podávají svědectví nejen o práci doma, ale také o životě v cizině, o válkách, revolucích, stávkách, o mostecké katastrofě r. 1896, o prvních českých žurnalistech v Chicagu, o práci v cihelnách, v obchodních kontoárech, v dolech i o zážitcích v zákopech italské fronty. První kapitola je věnována vzpomínkám na proletářské mládí, druhá podává obraz tvrdé životní pouti, bojů o práva pracujících, drobných radostí i nezměrných starostí o rodinu: třetí oddíl - "Po práci" - zaznamenává lidové zvyky, humor a skromné začátky dělnické osvěty.
Vytvořil: janajau
Zdroj: úvod ke knize