Obsah: Kuo-Chua

Cestopisná reportáž o čínském malířství

V této publikaci vypráví autor o svých dojmech a poznatcích z nedávného pobytu v lidové Číně, kde prožil 3 měsíce jako člen československé kulturní delegace. Soustřeďuje zde zejména stati o čínském malířství, ať již je to vyprávění o starých historických památkách, o čínském dřevorytu nebo o široce rozvinutém čínském lidovém umění. Autor seznamuje čtenáře se zvláštním charakterem čínského umění a s prameny, z nichž toto umění čerpá; vysvětluje zákony techniky, kterou čínský umělec pracuje již celá tisíciletí a sílu historických uměleckých odkazů země. V zajímavých zážitcích přibližuje nám čínské umělce současné, od nejstaršího Čhi-Paj-še až po mladé karikaturisty, vypráví o jejich vztahu k velkým uměleckým tradicím země i o nových uměleckých bojích a pokusech. Textovou část knihy provází četné reprodukce děl z různých etap a odvětví čínského malířství, snímky ze zájezdu našich umělců a reprodukce nových portrétních kreseb z pobytu autora v Číně, tištěné světlotiskem.

Vytvořil: ota61
Zdroj: anotace ke knize