Obsah: Tao Te Ťing - O tajemství hlubším než hlubina sama

Kniha o Tau a Síle představuje jedny z nejstarších čínských filozofických textů, které jsou především učením o hledání vnitřní harmonie. Základ čínské knihy byl položen nejspíš v časech Konfuciových, ale její kanonická verze je stará asi osmnáct století. Texty původně tradované ústně měly povahu politického traktátu, rad a naučení poskytnutých vladaři, ale záhy se proměnily ve filozofického průvodce praktickým životem obyčejného člověka a později i v náboženský text. Symbolický jazyk umožňuje různost výkladu. Autorství je připisováno Lao-c, legendárnímu Mistrovi, učenci a filozofovi, jehož odkaz je zachycen v první části knihy pojednávající o povaze Taa. Druhý autor je mladší a nejspíš byl rádcem některého čínského velmože. Jeho odkazem je druhá část knihy, která je věnována problematice vládnutí. Uvedený překlad se od ostatních českých překladů liší tím, že se vrací ke "starému" Tau, navíc je hojně doplněný komentáři sepsanými Wang Piho z počátku třetího tisíciletí a přihlíží k nově nalezeným hedvábným svitkům z hrobky Ma-wang-tuej, které byly uloženy r. 168 př. n. l. Hrobka byla objevena roku 1973 a spolehlivý překlad se uskutečnil v 90. letech 20. století. Základem českého překladu je doslovný překlad R. J. Lynna (1999) s výše uvedenými komentáři.
Vytvořil: pajinka75
Zdroj: anotace ke knize