Obsah: Hráč , Věčný manžel , Nemilá příhoda

Autorovy prózy, psané v 60. letech 19. století, po návratu z vyhnanství, jsou zajímavé tím, jak se v nich formuje svět jeho typických hrdinů, plně vyjádřený v pozdějších velkých románech; svazek obsahuje prózy Hráč, Věčný manžel, Nemilá příhoda.
 Prózy Hráč, Věčný manžel a Nemilá příhoda vznikly po autorově návratu ze sibiřského vyhnanství, kde strávil zhruba deset let svého života. V Hráči a Věčném manželovi částečně zpracovává některé motivy z vlastního života a částečně zde také prosazuje své osobní a politické názory. Próza Nemilá příhoda je potom ironickým doplňkem, který staví do směšného světla postavu nabubřelého generála, jehož přítomnost zkazí svatební den drobného ušlápnutého úředníčka.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize