Obsah: Muž bez vlastností

Muž bez vlastností   / Robert Musil  ; z něm. orig. přel. Anna Siebenscheinová      Vyd. 3. , v Argu 2    . - Praha: Argo, 2008  . - 741 s. ; 24 cm  . - Orig. : Der Mann ohne Eigenschaften      ISBN 978-80-257-0065-5  : Kč∼598, 00

Torzo rozsáhlého díla je považováno za jeden z nejvýznamnějších románů moderní německy psané literatury.
Hrdinou, kolem něhož se soustřeďuje množství postav a příběhů, je mladý matematik, přičiněním svého otce jmenovaný tajemníkem komise na přípravu oslav 70. výročí panování císaře Františka Josefa. Cílem komise je najít tvůrčí ideu, v jejímž duchu by se měly oslavy konat - žádná taková však neexistuje. V příbězích lidí kolem hrdiny i v obraze monarchie postihl autor obecné problémy měšťácké společnosti s kritickou ironií a věcností. Složité panoráma lidských vztahů je pak zcela zákonitě poznamenáno náznaky blížící se války jako poslední fáze společenského a kulturního rozpadu monarchie.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu