Obsah: Tělo a tělesnost v novověkém myšlení

Tělo a tělesnost v novověkém myšlení   / Růžena Grebeníčková        1. vyd    . - Praha: Prostor, 1997  . - 107 s. : 1 fot. ; 20 cm  . - (Střed; Sv. 18)      ISBN 80-85190-65-6  : Kč∼119, 00

Interdisciplinární studie zkoumá význam těla v myšlenkových koncepcích od antiky až po vznik organizované tělovýchovy.
Antický ideál člověka zdůrazňuje rovnováhu mezi tělesnými a duševními schopnostmi. Středověké křesťanství sice hlásá význam ducha pro poznání transcedentna, avšak současně oceňuje i teologickou funkci těla (zmrtvýchvstání). Organizované tělovýchovné hnutí navázalo na antický i renesanční ideál člověka, jenž harmonicky spojuje tělesnou a duševní krásu. Česká literární kritička však chápe tělo jako původce (tj. subjekt) i materiál (tj. objekt) umělecké tvorby. Tématicky velice výlučná interdisciplinární studie (filozofie, estetika, dějiny, literární a tělovýchovná teorie) bude obtížně hledat svého čtenáře. Pc. velice výlučná interdisciplinární studie (filozofie, estetika, dějiny, literární a tělovýchovná teorie) bude obtížně hledat svého čtenáře.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz