Obsah: Thanathea

Thanathea   / Ivan Diviš  ; dosl. naps. Miroslav Kovářík      Vyd. 1    . - Praha, Litvínov: Orpheus, 2004  . - 38 s. ; 21 cm  . - (Edice: Poesie; sv. 2)      ISBN 80-903310-4-1  : Kč∼129, 00

Svazek obsahuje básnickou skladbu významného českého básníka, která vznikla v roce 1967.
Divišova rozsahem nevelká poéma v sobě nese všechny znaky, které byly pro autorovu tvorbu charakteristické v 2. polovině 60. let minulého století. V Divišově poezii se v tomto období objevují tóny zoufalství a absurdity, podtržené chmurnými vizemi o katastrofickém vývoji světa. Není proto divu, že právě tato báseň představuje vlastně dialog se smrtí, rozdělený do tří zpěvů. Diviš v nich na jedné straně smrt zatracuje a proklíná, na druhé však tuší, že ji stejně v žádném případě nemůže v budoucím čase uniknout nebo ji obelstít. Navíc zde i naznačuje předtuchu vpádu cizích vojsk do země, k němuž o rok později skutečně došlo. Po formální stránce lze tento Divišův text označit jako elegický útvar, v němž je funkčně využito jak rytmu řeči, tak i cizích termínů či neologismů.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz