Obsah: Poslední básně

Poslední básně   / Ivan Diviš  ; uspoř. , k vyd. připr. a ed. pozn. naps. Jan Šulc      Vyd. 1    . - Praha, Litomyšl: Paseka, 2003  . - 81 s. : 1 front. ; 17 cm  . - (Klub přátel poezie. Výběrová řada)      ISBN 80-7185-560-X  : Kč∼99, 00

Antologie obsahuje verše významného českého básníka, které byly po jeho smrti v roce 1999 nalezeny na jeho pracovním stole.
Jedná se o množství textů z posledních dvou let básníkova života, které svou poetikou navazují na některé předcházející Divišovy sbírky. Na konci svého života se básník pokoušel o verše bilančního charakteru, které na jedné straně byly plné údivu nad stvořeným světem, na druhé však s tvrdošíjnou kritičností hodnotily jeho rozporuplnou realitu. V Divišových posledních básních se samozřejmě objevují i otázky nad smyslem lidského života, střídají se pochybnosti i víra v existenci Boha, a v neposlední řadě zde nalezneme i úzkostnou předtuchu vlastní smrti.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz