Obsah: Pruské balady

Pruské balady   / Petr Čichoň  ; překl. do něm. Ernst Weichmann      Vyd. 1    . - Brno, Praha: Host ; Vltavín, 2006  . - 79 s. ; 16 cm + 1 CD        ISBN 80-7294-210-7, 80-86587-18-5  : Kč∼199, 00

Nová sbírka současného českého autora obsahuje baladicky laděné verše v dvojjazyčné česko-německé verzi.
Čichoňův cyklus vyniká z formálního hlediska především až úzkostlivou snahou o dodržování klasického rýmu a rytmického charakteru, a to z toho důvodu, že autor své texty zároveň zhudebňuje. Mnohem závažnější je však v tomto souboru samotný obsah: Čichoň se pokouší zachytit rozporuplný obraz Pruska, do něhož se hlavně promítá historie druhé světové války. Tento záměr podtrhuje třeba i část obálky, vytvořená z duralového plechu a připomínající tak vojenskou identifikační známku. Jednotlivé básně se pak stávají jakousi varovnou vzpomínkou na děsivou realitu zmíněného období a dotýkají se i některých konkrétních postav: objevuje se zde Hitlerův astrolog Hanussen či Himmlerův architekt Hans Kammler. Závěrečná báseň je pak dokonce věnována kontroverznímu, nicméně nejslavnějšímu představiteli pruské monarchie, králi Friedrichu Velikému.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz