Obsah: Loučení

Román, představující jedno z hlavních děl J. R. Bechera, postihuje osudy chlapce a pak mladého muže z mnichovské úřednické rodiny v době od počátku 20. století až do prvé světové války. Hrdina se loučí se starým měšťáckým světem, složitou cestou se přerozuje ve stoupence marxistického poznání a přechází na stranu dělnické třídy. Dílo vzniklo v letech 1935-38 a bylo poprvé vydáno r. 1940 v Moskvě. Je silně autobiograficky zbarveno. Vypráví příběh dospívajícího chlapce z měšťanské a dobře situované rodiny, který hledá únik z neradostného domova ovládaného despotickým, konzervativním otcem. Hrdina je svědkem rodinných rozporů, seznamuje se s názory staré služebné, která ho uvádí do mylšnkového světa prostých lidí. Hledá únik ze svého prostředí a nachází jej nakonec mezi proletáři. Životní příběh hrdiny je sice poněkud schematický, přesto však jde o zajímavý pohled na psychologii německé společnosti na prahu rodícího se fašismu. Kniha s autobiografickými rysy byla úspěšně zfilmována.

ilustr. Karla Ryvolová

Vytvořil: janajau