Obsah: Urozený podivín Špork

Urozený podivín Špork   / Jiří S. Kupka        1. vyd    . - Praha: Šulc-Švarc, 2009  . - 252 s. : il. ; 21 cm        ISBN 978-80-7244-262-1  : Kč∼249, 00

Román o významné osobnosti barokní doby, mecenáši a ctiteli umění i zřizovateli mnoha důležitých institucí, hraběti Františku Antonínu Šporkovi.

Autor tohoto životopisného a zároveň historického románu vykreslil i obraz doby konce 17. a první poloviny 18. století jako zlomu v přístupu k mnoha životním otázkám. To vše dokládá na příběhu nevšedního literárního a společenského kritika, politika, obdivovatele umění i člověka zajímajícího se o rozvoj soudobé vědy. Líčí hraběte Šporka jako svobodomyslného člověka, což ilustruje na jeho sporech s řádem jezuitů, i na věcech praktického života. České barokní umění je v románu doloženo činností vynikajícího sochaře Matyáše B. Brauna na Šporkově panství v Kuksu.

Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz