Obsah: Loď do Šanghaje

Loď do Šanghaje   / Jiří Svetozár Kupka            . - 1960            : Kč∼14, 00

Tři prózy s dramatickými náměty z čs. obchodní námořní plavby. Pašerácká cesta soukromé Bohemie r. 1931 kontrastuje s cestami lodi Lidice a s příběhy jejích námořníků.
První je příběh o českém topiči a anglickém námořníkovi v kotelně podivné lodi, která ve 30. letech pašuje, v době 1. republiky lihoviny a zbraně. dva muže se střetnou na život a na smrt v Šanghaji. V boji jde o 4 000 000 dolarů. Tento zápas je současně i zápasem dvou světů. Poznamenal také setkání lodníka Petra Holana s Mary Ann Creekovou v Port Philippe - o němž je druhá novela. Třetí se odehrává na palubě československé lodi Lidice a vypráví osud neznámého trosečníka, kterého posádka vytáhne z moře a vrací k životu.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz