Obsah: Lotrovský žaltář

Lotrovský žaltář : výbor ze středověké vagantské poezie  / z lat. originálů přel. , sest. a dosl. naps. Radovan Krátký        Vyd. 1    . - Praha, Litomyšl: Paseka, 1998  . - 198 s. : ilustr. ; 19 cm        ISBN 80-7185-187-6  : Kč∼225, 00

Antologie obsahuje ukázky ze světské latinské středověké poezie z 12. století, jejímiž autory byli nejen vaganti, ale i klerici nebo studenti tehdejších fakult.
Všem autorům bylo společné, že psali rozmarné, často i zlomyslné verše, a to nejen pro potěchu posluchačů, ale i s cílem zdiskreditovat nebo zesměšnit nejvyšší vrstvy tehdejší společnosti. Publikace vychází 25 let po smrti jejího editora, který ani v těchto textech nezapře své životní okouzlení literaturou rozpustilou či galantní.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz