Obsah: Živé ploty

Třetí básnická sbírka autora starší generace obsahuje verše, které zachycují jeho životní pocity a postoje. Hlavní oblastí autorova zájmu zůstává jeho snaha předat nepatetickým způsobem sdělení, které naznačil již ve svých předcházejících pracích. Toto Středovo básnické vyjádření spočívá především v zachycení bilančních reflexí nebo v obrazech, v nichž zaznamenává dojmy ze svého rodného kraje východních Čech. Právě v těchto pasážích, kdy se autor pokouší zprostředkovat vnitřní pocity či generační zamyšlení, zůstává nejpřesvědčivější. Zcela konkrétní portréty přírodních scenérií se zde střídají s úvahami nad lidskou existencí a tvoří tak pomyslné "živé ploty", mezi nimiž se odehrává všední životní příběh, s nímž autor na jedné straně souhlasí, na druhé mu však klade nejrůznější otázky a vede tak s ním neustálý dialog. Neboť "báseň má právo vyptávat se".
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize