Obsah: Jeden z vás

Jeden z vás   / Robert Konečný  ; ed. připr. a dosl. naps. Ladislav Soldán; hist. studii naps. Petr Kopečný      Vyd. 1    . - Praha: Academia, 2008  . - 220 s. : front. ; 21 cm  . - (Paměť; sv. 10)      ISBN 978-80-200-1616-4  : Kč∼295, 00

Autobiografické vzpomínky na věznění v brněnských nacistických věznicích během 2. světové války. Popis krutého průběhu výslechů.
Brněnský psycholog, pedagog a básník R. Konečný pracoval od roku 1939 v protifašistickém odboji, konkrétně v organizaci Obrana národa na jižní Moravě a v Brně. V listopadu 1939 byl gestapem zatčen, vězněn ve Špilberku a v brněnských vysokoškolských kolejích. Během věznění byl krutě vyslýchán a mučen. Nakonec byl odvezen do tábora v polské Vratislavi, kde pobyl až do roku 1945. O svém brněnském věznění napsal autobiografické vzpomínky, v nichž popisuje průběh výslechů a život ve vězeňské cele. Tyto vzpomínky byly poprvé publikovány na pokračování po válce, v brněnském časopise Čin.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz