Obsah: Zápisky z Okcidentu

Zápisky z Okcidentu   / Stanislav Komárek        1. vyd    . - Praha: Dokořán, 2008  . - 261 s. ; 21 cm        ISBN 978-80-7363-176-5  : Kč∼298, 00

Přes třicet cestopisných úvah ze zemí Evropy, jižní Afriky a USA.
Kniha obsahuje přes třicet cestopisných esejů, které byly publikovány v posledních patnácti letech v českých časopisech. Autor zamýšlí vydat i pokračování s názvem Zápisky z Orientu. V této knize najdeme črty z jižní Afriky, USA a různých zemí Evropy. Autorův přístup je zcela ojedinělý, nepíše cestopisy, ale spíše cestopisná zamyšlení. Zamýšlí se nad národní mentalitou a rasovými odlišnostmi, nad krajinnou charakteristikou, nad místní faunou a flórou. Eseje přinášejí řadu podnětných myšlenek např. o "germánství", o povaze Vídně, Balkánu nebo Irska a Irů. Úvahy se vyznačují smyslem pro zevšeobecnění a historický nadhled. Kratší zamyšlení je také věnováno rozdílu mezi Prahou a Vídní.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz