Obsah: Tří knížky lidového čtení

Tří knížky lidového čtení   / Uspoř. a ed. přípr. Jaroslav Kolár  ; koment. J. Kolár a Alexandr Stich          . - Praha: Lidové noviny, 2000  . - 317 s. ; 18 cm  . - (Česká knižnice)      ISBN 80-7106-377-0  : Kč∼195, 00

Knížka přináší tři klasické ukázky knížek lidového čtení, které se v našich podmínkách těšilo největšímu rozšíření v 18. stol.
Povídky Meluzína, Magelona a Jenovéfa jsou typickými ukázkami takového čtení pro nejširší vrstvy. Klíčový příběh o Meluzíně je vyprávěním o nesplněném slibu a vině která přivolala osudovou pomstu a do sfér zábavného čtení převádí základní motivické prvky soudobé epické prózy. Příběh o princezně Mageloně je ukázkou nekomplikované světské novely a tragický příběh Jenovéfy, trpící pro pomluvu od odmítnutého nápadníka, je zase ukázkou mravoličné tragické prózy. Zajímavé ukázky kdysi oblíbeného literárního žánru jsou uvedeny v archaické jazykové podobě, doplněny obsáhlým komentářem a slovníčkem.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz