Obsah: Příběhy apoštolů - Novozákonní apokryfy II.

Uspořádal Jan Dus
Druhý díl novozákonních apokryfů nazvaný „Příběhy apoštolů“.
Tyto svěže napsané texty souvisejí s druhou, apoštolskou částí Nového zákona, se Skutky apoštolů a dopisy, zejména apoštola Pavla. Biblická kniha „Skutků“ však píše jen o tom, co dělali Petr a Pavel. Proto není divu, že již začátkem 2. století začaly vznikat texty, které pojednávaly o ostatních apoštolech. Navazují na to, co se vyprávělo mezi prostými křesťany, zahrnují i některé prvky výuky a liturgie a usilují zaujmout i některými téměř románovými prvky. Do svazku jsou zařazeny Skutky Petra a dvanácti apoštolů (spis na rozhraní mezi apokryfními evangelii a apokryfními skutky, dochovaný v koptském znění), nejstarší a nejvýznamnější apoštolské příběhy Skutky Petrovy, Skutky Pavlovy, Skutky Ondřejovy, Skutky Janovy a Skutky Tomášovy, Vyprávění o zesnutí a nanebevzetí P. Marie, fiktivní dopisy a listy apoštola Pavla i "dopis spadlý z nebe", jehož údajným autorem není apoštol, ale sám Ježíš.
 z řeckých, latinských a koptských originálů přeložili a úvody a komentáři opatřili Josef Bartoň, Dušan Coufal, Růžena Dostálová, Jan A. Dus, Lucie Kopecká, Jiří Pavlík, Petr Peňáz, Petr Pokorný, Jan Roskovec
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize