Obsah: Náhoda

Nejúspěšnější Conradův román
Psychologický dobrodružný román, konfrontující mentalitu suchozemců, důstojných Angličanů, s životními postoji meřeplavců. Příběh námořního kapitána jeho mladé ženy a dcery. Příběh zrady, zbabělosti a osudové životní samoty,

Román vypráví životní osudy kapitána zaoceánské plachetní lodi a jeho ženy. Otec ženy byl kdysi velmi bohatý bankéř, později odsouzený do vězení. Román je psán jako zprostředkované vyprávění, nikdy nejsme svědky přímého děje, ale vždy se jej dovídáme z úst některého vypravěče. Tímto románem autor prorazil a získal své pevné postavení v anglické próze. Jako v ostatních románech i zde používá kontrastu života na souši (anglický venkov) a na moři. Tomuto kontrastu odpovídá i dvojí mentalita a psychologická kresba lidí, při které dává autor jednoznačně přednost námořníkům, kapitánovi atd. To jsou skutečně živé postavy. Romanticky, ale také dickensovsky laděný román.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize