Obsah: Francouzská čítanka

Gutenbergova čítanka současné francouzské prózy
svazek třetí
Zrcadlový francouzsko-český text.

Základním záměrem této publikace je ukázat současnou francouzskou literaturu, jak ji český čtenář zatím nezná. Čítanka představuje významné francouzské autory, jejichž texty u nás dosud knižně nevyšly. V širokém spektru žánrové různosti nabízí jak texty z literárních výšin, tak i díla určená širším vrstvám čtenářů. Vedle stylisticky odlehčené, značně peprné výpovědi o problémech teenagerů či čtyřicátníků (Virginie Despentes) tu stojí literatura takřka klasická, vystavěná na příběhu (Patrick Modiano) či banální, avšak deprimující historii (Marie Ndiaye), nebo ozvláštněná třeba exotickým původem autora (Dai Sijie), případně novátorským přístupem k jazyku (Christian Oster, Tanguy Viel). A také text přesahující do poloh lyrických (Pierre Michon), pokus o nový pohled na formu i obsah (François Bon), místo dostala i tvorba reagující na módu psychoanalýzy (Leslie Kaplan) a detektivní román (Thierry Jonquet).

Editor Jovanka Šotolová

Povídky:
- Leslie Kaplan: Psychoanalytik / Le Psychanalyste
- Pierre Michon: Velká Beuna / La Grande Beune
- Christian Oster: Ve vlaku / Dans le train
- Thierry Jonquet: Moloch / Moloch
- Marie Ndiaye: Rosie Carpeová / Rosie Carpe
- Tanguy Viel: Absolutní dokonalost zločinu / L'absolue perfection du crime
- Dai Sijie: Balzac a čínská švadlenka / Balzac et la petite tailleuse chinoise
- Virginie Despentes: Teen Spirit / Teen Spirit
- François Bon: Mechanika / Mécanique
- Patrick Modiano: Perlička / Le Petite Bijou
Překladatel: Michal Pacvoň, Martina Sládková, Alan Benguivin, Anna a Erik Lukavští, Jovanka Šotolová, Hana Zahradníčková, Matěk Turek, Hana Crausaz-Veselá, Anna Hánová
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 08.09.2024
Den 50. výročí úmrtí Elstner F.A.