Obsah: Platón a Evropa

Platón a Evropa   / Jan Patočka        Samost. vyd. 1    . - Praha: Filosofia, 2007  . - 225 s. ; 20 cm        ISBN 978-80-7007-264-6  : Kč∼175, 00

Přednášky významného českého filozofa zkoumají význam antické řecké filozofie, především Platónovy koncepce, pro konstituování duchovních základů Evropy.
Lidské dějiny se prosazují skrze lidské skutky. Lidské skutky mají podobu motivovaného jednání, ať již ekonomicky či jinak. Jde přitom o konání, které si rozumí. Možná, že si nerozumí úplně anebo před porozuměním utíká, ale přesto jde o způsoby porozumění. U samotného vzniku Evropy stojí myšlenka "péče o duši", jež byla poprvé zformována v platónské nauce. Evropská duchovní tradice se však více než tisíciletí opírala o myšlení aristotelské.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz