Obsah: Fenomenologické spisy

Fenomenologické spisy ; Díl 1. Přirozený svět: texty z let 1931-1949  / Jan Patočka  ; tento sv. připr. k vyd. Ivan Chvatík, Jan Frei      1. vyd    . - Praha: Filosofia ; Oikoymenh, 2008  . - 471 s. ; 22 cm  . - (Sebrané spisy Jana Patočky; sv. 6)      ISBN 978-80-7298-307-0, 978-80-7007-275-2  : Kč∼398, 00

Soubor obsahuje autorovy texty z let 1931-1949, které se týkají problematiky fenomenologie.
Patočka navazuje na dva hlavní představitele fenomenologické filosofie (Heideggera a Husserla) a na tomto základě vytváří vlastní fenomenologický koncept ("asubjektivní fenomenologii"). Snaží se rozvíjet fenomenologii jako filosofii, která se nezabývá pouze detailními analýzami, ale klade si otázky po celkovém smyslu filosofie a vědy. Snaží se prosazovat jako živá duchovní aktivita. První díl obsahuje texty z raného období (před 2. světovou válkou). Obsahuje text autorovy doktorské dizertace (Pojem evidence a jeho význam pro noetiku), která se soustřeďuje na kritiku novověkých racionalistických a empirických názorů na jistotu poznání a problém pravdy. Další část knihy tvoří docentská habilitační práce (Přirozený svět jako filozofický problém), ve které se Patočka zamýšlí nad krizí člověka moderní doby, který žije ve dvojím světě - světě vědeckých konstrukcí a světě přirozeném. Závěr tvoří několik drobnější textů z období okupace a několika poválečných let.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz